România, debut cu dreptul în „era Fortuneanu”

România a învins Georgia cu 29-24 în turneul de la Benevento (Italia), prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2021. Demis Grigoraș a fost principalul marcator, cu 9 goluri.

În minutul 18, România a reușit să pună o diferență de șase goluri (10-4), dar georgienii au reușit să restabilească egalitatea 20 de minute mai târziu (18-18). Adversarii au preluat și conducerea la 19-18, dar în ultima parte a jocului au ieșit la rampă Fenici, Grigoraș și Dumitru, care au reușit să rezolve problema celor două puncte.

Jocul României a fost însă departe de pretențiile unei reprezentative din Europa care își dorește să joace la un Campionat Mondial.

România – Georgia 29-24 (16-13)

Popescu, Iancu; Asoltanei 1, Botea, Bujor 2, Căbuț, Csog, Dumitru 3, Fenici 5, Fotache 2, Grigoraș 9, Humet, Mocanu 1, Savenco, Șimicu 3, Thalmaier 3

Tevzadze, Tsintsadze; Abramishvili, Arsenashvili, Chanturia, Chikovani 6, Dikhaminjia 2, Gogoldaze, Kalandadze 2, Kbilashvili 3, Maisuradze 2, Miqava, Orjonikidze 4, Rustamov, Tsitelishvili, Tskhovrebadze 5

Următorul meci al României la Benevento este sâmbătă, de la ora 19:00, cu reprezentativa Kosovo.

Sursa foto: Federația Română de Handbal / Facebook