Poli Timișoara, avantaj ”subțire” după manșa tur cu Olympiacos în Cupa EHF

Poli Timișoara a învins Olympiacos (Grecia) cu 31-29 în turul 2 preliminar al Cupei EHF, manșa tur. Avantajul este însă destul de subțire în tentativa bănățenilor de se califica în faza următoare.

Prima parte a jocului a fost echilibrată, fiind înregistrate nu mai puțin de 10 egalități. La puază, grecii au intrat cu un avantaj minim, 15-14.

În partea secundă, perioadele de dominare au fost împărțire. Primele 20 minute le-au aparținut oaspeților, care s-au desprins și la cinci goluri (22-17 în min. 41, 25-20 în min. 48 și 27-22 în min. 51). Bănățenii au avut însă orgoliu și au avut puterea să revină în ultimele 10 minute. Fenici & Co au egalat la 29-29 în minutul 58, iar la final să se impună la două goluri diferență.

Filip Marijanovic a fost cel mai bun marcator de la Poli, cu 10 goluri. Au mai marcat pentru Poli: Irimescu – 6 goluri, Milosevic – 5, Baican – 4, Fenici – 3, Cîmpan – 2, Șomlea – 1