Lovitură de proporții în Liga Campionilor: Nantes a eliminat Kielce în Polonia!

La 3 ani după ce a ajuns până în finala Ligii Campionilor la masculin, Nantes a dat o nouă lovitură. A eliminat, miercuri seara, Vive Kielce în faza optimilor de finală, deși era creditată cu șanse mici să reușească acest lucru. Mai ales că echipa franceză pierduse manșa tur pe teren propriu cu 25-24.

În returul din Polonia, Nantes s-a impus cu 34-31. În minutul 58, scorul era egal, 30-30, dar francezii au avut un sprint irezistibil și au aplicat lovitura de grație adversarilor.

În sferturile de finală, Nantes va înfrunta, foarte probabil, Veszprem, care a învins Vardar Skopje la 14 goluri diferență în prima manșă.

În acest moment este cert „sfertul” dintre Flensburg și Aalborg. S-au mai calificat THW Kiel și Barca. Germanii vor înfrunta foarte probabil PSG, în timp ce catalanii vor avea ca adversară Meshkov Brest sau Motor Zaporojie.

Sursa foto: EHF Champions League