Javier Humet, „on fire” la Focșani, iar Steaua încă mai speră

Steaua București a obținut prima victorie în play-off, Seria B, după ce a câștigat pe terenul echipei CSM Focșani cu 25-20.

Clubul din Ghencea a început greu meciul, astfel că s-a văzut condusă în minutul 22 cu scorul de 8-4. Vujic, Vegar și Krsto Milosevic au reușit însă să readucă echipa în joc, iar până la pauză Steaua a restabilit egalitatea, 9-9.

După pauză, oaspeții au preluat inițiativa. Javier Humet a deschis seria de goluri în tabăra Stelei și tot interul dreapta a adus liniștea în final, cu trei goluri consecutive. Humet a fost, de altfel, principalul marcator, cu 7 goluri.

În urma acestui rezultat, Steaua a adunat 5 puncte, fiind după Dinamo – 9 puncte și Potaissa – 7 puncte, care se vor întâlni joi în meci direct.

Pentru clubul din Ghencea urmează marele derby cu Dinamo la Chiajna, în 25 aprilie, iar în cazul unei victorii încă mai speră la un loc pe podium la finalul sezonului.