Ionuț Irimuș și Krsto Milosevic, cei mai buni jucători în etapele 7 și 8

Poli Timișoara a susținut în ultimele zile cele două restanțe din Liga Națională Masculin, cu CSM București (27-26, etapa a 8-a) și CSM Vaslui (24-28, etapa a 7-a), astfel că suntem în măsură să-i prezentăm și pe cei mai buni jucători ai rundelor respective.

Ionuț Irimuș a fost desemnat cel mai bun jucător al etapei a 7-a, după partida Potaissa Turda – Steaua (23-22), după ce a închis din nou poarta ardelenilor în respestiva întâlnire. Clubul din Ghencea a condus cu 20-18 în minutul 51, dar portarul echipei Potaissa Turda a făcut minuni în ultimele minute ale jocului și a contribuit decisiv la întoarcerea rezultatului.

Irimuș a făcut două meciuri fabuloase cu Steaua în acest sezon, pentru că la scurt timp el a fost eroul partidei și în primul tur al Cupei României, câștigat de Turda la Chiajna cu scorul de 30-28 după aruncările de departajare. Experimentatul portar a fost un fel de Helmuth Duckadam, a parat toate cele patru execuții ale gazdelor.

Krsto Milosevic a fost desemnat MVP-ul etapei a 8-a, după un meci de poveste al Stelei cu marea rivală, Dinamo. Cu golul interului stânga, „militarii” au reușit să producă și singura înfrângere a formației din Ștefan cel Mare în acest sezon, care face senzație în Liga Campionilor. Dar premiul pentru Krsto Milosevic nu a fost atribuit doar pentru acea reușită decisivă. El a făcut per-total un meci solid, terminat cu 6 goluri. În prima repriză, el a reușit să-și readucă echipa de la minus patru goluri.