Gloria Bistrița, al doilea egal consecutiv în Cupa EHF

Gloria Bistrița și Erd au terminat la egalitate, 25-25, într-un meci din Grupa C a Cupei EHF. Acest joc a fost primul al formației ardelene pe teren propriu, la acest nivel. Formația lui Horațiu Pașca a obținut, așadar, al doilea rezultat de egalitate în grupă.

Ambele formații au avut meciul în mână pe parcurs. Gloria Bistrița a condus cu 17-12 în minutul 35, dar în următoarele 12 minute nu a mai înscris deloc, ratând inclusiv două aruncări de la 7 metri. Erd a întors rezultatul la 20-17 și a avut chiar și avantaj de patru goluri (23-19, min. 50).

Reprezentanta României a avut un final de joc destul de solid și a restabilit egalitatea la 24-24 în minutul 57. A avut și șansa victoriei, dar în ultimul minut, petrecut integral în atac, nu a mai reușit să marcheze.

Nicoleta Dincă și Laura Pristăvița, potențiale jucătoare de la Bistrița pentru echipa națională, au avut evoluții foarte bune.

Gloria Bistrița – Erd 25-25 (15-11)

Zoqbi de Paula, Inculeț, Nenezic; Ardean 1, Costa 1, Dincă 7, Ilyina 2, Moroianu 1, Paraschiv, Pristăvița 4, Rațiu 3, Șamanț, Țanc, Tetean 2, Vasileuskaya 4, Zegrean

Jarunik, Foggea; Bizik 1, Do Nascimento 6, Gavai, Jerabkova 6, Kiraly, Kisfaludy, Kiss 4, Kovacevic 1, Lavko 1, Schatzl 1, Simon, Szabo 2, Termany, Toth 3