Dinamo s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Dinamo București a terminat la egalitate cu IFK Kristianstad, 29-29, într-un meci din etapa a 8-a a Ligii Campionilor la handbal masculin, astfel că a obținut calificarea pentru al doilea an consecutiv în play-off. Obiectivul a fost atins cu două meciuri mai devreme.

Față de alte partide, alb-roșii nu au forțat, ci s-au întrebuințat atât cât a fost nevoie pentru a-și atinge scopul. Adică la scorul de 28-26 pentru gazde în minutul 57, Dinamo a avut imediat reacție și a reușit să restabilească egalitate în două minute la 29-29. Ultimul minut l-a jucat strict la rezultat, a preferat să nu riște nimic în privința calificării, chiar dacă asta a însemnat să rateze victoria și în Suedia.

Kristianstad – Dinamo 29-29 (16-17)

Ingram, Kapellin; Birkefeldt, Canellas Reixach 3, Chrintz 3, Ehn 3, Einarsson 2, Freiman 2, Gudmundsson 3, Halen 3, Hallen, Henningsson 3, Jaballah 1, Jurmala Astrom, Nyfjall 3, Ocvirk 3

Heidarirad, Missaoui; Alouini, Bannour 3, Gavriloaia 4, Hossu, Jamali, Kuduz 6, Shebib 4, Mousavi, Nantes 3, Negru 3, Vrankovic 2, Vujic 2, Zulfic 2