Bosniacul Adam Savic, fostul portar al Politehnicii Timișoara, face senzație în Israel

Adam Savic este la un pas de calificarea în finala Ligii interne din Israel, după ce Ramat Hasharon, echipa la care evoluează, a învins Maccabi Le Zion (formația care a eliminat Steaua din Cupa EHF), cu scorul de 37-33. Cele două formații sunt adversare în semifinale, iar scorul la „general” a devenit 1-1.

Fostul portar al Politehnicii Timișoara a intrat pe parcursul jocului, în prima repriză, într-un moment în care Ramat Hasharon era condusă cu 13-5. Bosniacul a pus umărul la revenirea echipei sale (14-17 la pauză), apoi a ajutat-o să treacă în avantaj și să câștige. Conform statisticilor prezentate de site-ul federației din Israel, Adam Savic a încheiat partida cu procentaj 38%.

Campionatul din Israel este foarte echilibrat în acest sezon. Și în a doua semifinală, Hapoel Le Zion – Hapoel Ashdod, scorul la general este tot 1-1.